| Archbishop
Archbishop of Calcutta




Most Rev. Thomas D'Souza, Archbishop of Calcutta.

Fact Sheet

Name and Style

His Grace, The Most Rev Thomas D'Souza

Date of Birth

August 26, 1950

Ordained

April 16, 1977

Appointed Bishop of Bagdogra, WB, India

June 14, 1997

Consecration

January 25, 1998

Nominated Coadjutor of Calcutta Archdiocese

March 12, 2011

Appointed Archbishop of Calcutta

February 23, 2012

Residence

Archbishop’s House
32 Mother Teresa Sarani (Park Street)
Kolkata – 700016, WB. India.



                                

Affiliated bishops, living in Archdiocese


Most Rev. Lucas Sirkar SDB, Archbishop Emeritus
(2 April 2002, Succeeded and 23 February 2012, Retired)


© 2011-18 The Roman Catholic Archdiocese of Calcutta. All rights reserved.
Statutory Information | Terms of Use